Parę słów o rozwodach


tematyka: prawo, notariusz, prawnik, rozwody

Rozwód to jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu człowieka.

Psychologowie kilka lat temu opublikowali listę najbardziej traumatycznych sytuacji, które mogą nas spotkać w życiu. Rozwód zajął drugie miejsce, wyprzedziła go jedynie śmierć bliskiej osoby.        

Osoby, które na co dzień nie mają zbyt dużej styczności z prawem, czują się dodatkowo zagubione.

Nie wiedzą jak odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. Wtedy przyda się sprawdzony i zaufany adwokat, który wyjaśni wszystkie zawiłości natury prawnej, pomoże uregulować wszystkie istotne sprawy, tak, aby początek nowego życia zaczął się jak najbardziej bezboleśnie.
Według litery prawa polskiego rozwód może nastąpić jedynie z powodu, jakim jest trwały i zupełny rozkład małżeństwa (art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Rozwody prowadzone przez kancelarię można podstawowo podzielić na dwa typy:
- Po pierwsze rozwód bez orzekania o winie, czyli za porozumieniem stron. Wtedy strony całkowicie zrzekają się wszelakich roszczeń wobec siebie.
- Po drugie rozwód z orzekaniem o winie. Wtedy wyrok sądu kończy małżeństwo, jedna ze stron bądź obie strony ponoszą winę za jego rozpad W takiej sytuacji sąd może zasądzić alimenty od małżonka, przez którego ustaje związek małżeński na korzyść poszkodowanej osoby.      

Według ostatnio przeprowadzonych badań, w siedemdziesięciu pięciu procentach przypadków powództwo wnosiła żona. Siedemdziesiąt procent rozwodów kończy się wyrokiem, w którym nie ma orzeczenia o winie. Jeśli sytuacja jest odmienna, to wina najczęściej leży po stronie mężczyzny. Nieomalże trzy razy częściej rozwodzą się mieszkańcy miast, niż osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach.
W pozwie oprócz żądania orzeczenia rozwodu możemy wnosić o podział majątku wspólnego małżonków. Sąd orzeka o podziale, jeżeli nie spowoduje to przesadnej zwłoki w postępowaniu.

Oprócz tego w pozwie można zawrzeć wniosek odnoszący się do podziału władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, o uregulowanie kontaktów rodzica z dziećmi, wniosek o przyznanie alimentów, wniosek odnoszący się sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania a także, jeśli zachodzi tak potrzeba eksmisji jednego z małżonków.

Galeria zdjęć:
prawo
notariusz
prawnik
rozwody
Dodany przez Marcin Wilczyński, w dniu 26/01/2015

Blackout: Państwo zapłaci firmom za wyłączenie prądu

Przedsiębiorcy nie będą teraz zmuszani do zmniejszenia zużycia energii na okresie zagrożenia blackoutem. Jednak ci, którzy dobrowolnie zadeklarują ograniczenie mocy, będą mogli liczyć na stały dopływ gotówki. Warunkiem będzie...

Więcej na ten temat

rss icon Kwieciński: Mieszkanie plus priorytetem rządu na najbliższe miesiące

Program Mieszkanie plus będzie priorytetem rządu na najbliższe miesiące - mówił na piątek minister inwestycji rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak przyznał, dotychczas współpraca na rządzie wokół tego programu nie wyglądała najlepiej. Dodał, że rząd chce zmienić otoczenie prawne dla inwestycji.

rss icon Prezes zarządu Lux Med: Całkiem darmowe leczenie był nie do utrzymania

- Problemy służby zdrowia nie znalazły się wśród priorytetów żadnego z rządów - mówi Anna Rulkiewicz.

rss icon Rynek wtórny na Białymstoku - wróciły ceny sprzed prawie dekady

Po wzrostach trwających od 2014 roku ceny na rynku wtórnym na Białymstoku znów zaczęły spadać - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego przeanalizowanych przez serwis Homla.pl. Koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego wrócił do poziomu z roku 2009 wynosi nieco ponad 4000 zł/m2. Wszystko wskazuje jednak na to, że o powrocie do rekordowo niskich cen sprzed 2006 roku białostoczanie mogą tylko pomarzyć.

Zobacz także:

Copyright ©2019. rev. 4.0. [ ]

kwiecień 2018 listopad 2017 lipiec 2017 lipiec 2016 październik 2015 lipiec 2015 kwiecień 2015 marzec 2015 styczeń 2015 październik 2014